Sova pálená, přirozený predátor hrabošů

Rádi bychom se s Vámi podělili o informace o sovách pálených. Sýček obecný a sova pálená jsou v ČR chráněný druh a mohou být velkým pomocníkem s bojem proti hrabošům. Nejoblíbenějším úlovkem sovy pálené je hraboš polní, který pro ni představuje nejvýživnější zdroj potravy. Doporučujeme ke shlédnutí dokument, kde si izraelští zemědělci získali nového spojence v boji proti hlodavcům: 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10276616445-obdivuhodny-svet-prirody/218382565610006/

Tento rok máme v DVP Agro v plánu vyrobit a rozmístit budky, tam kde škoda hlodavcem byla největší. Pokud máte nějakou zkušenost s výrobou a umístěním budek, budeme rádi za Vaše postřehy.
Budky pro sovy pálené (něco na tento styl: https://semenarskyzavod.cz/budky-zaloha-spusteni/hnizdni-budka-sovu/) se téměř výhradně instalují do zemědělských areálů a dbá se na to, aby se tam nedostali žádní predátoři, zejména kuny. Vlézt do budky na kůlu je pro kunu věc jednoduchá. Právě proto se u budek často řeší další možnosti zabezpečení, včetně plechových límců (viz obrázek).  

Budky pro sovy pálené (něco na tento styl: https://semenarskyzavod.cz/budky-zaloha-spusteni/hnizdni-budka-sovu/) se téměř výhradně instalují do zemědělských areálů a dbá se na to, aby se tam nedostali žádní predátoři, zejména kuny. Vlézt do budky na kůlu je pro kunu věc jednoduchá. Právě proto se u budek často řeší další možnosti zabezpečení, včetně plechových límců (viz obrázek).  Zde je mapa, kde se podle AOPK sova pálená a sýček obecný na území ČR vyskytují:

https://aopkcr.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=82685927279942ffbae18be948d371d9